Erken Müdahale Neden Önemlidir ? | parkakademikozelegitim.com

Erken Müdahale Neden Önemlidir ?

Türkçe / English

ERKEN MÜDAHALE

Erken müdahale, çocuğun doğumdan itibaren ilk üç yıl içerisinde özel durumuna uygun ihtiyaçlarını karşılamayı sağlayan bir destek hizmetidir (Yıldırım Doğru, 2013). Erken müdahale programları, farklı gelişen çocuklar için sadece yasa gereği zorunlu olarak hazırlanmasının yanı sıra, bu çocukların çevresindeki kişileri de eğitmek ve sürece dâhil etmek gerekmektedir. (Ataman, 2017)


ERKEN MÜDAHALE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Erken müdahale hizmetlerinin sunulması, gelişimsel risk taşıyan veya gelişim geriliği olan bebekler ve çocukların; gelişimlerini desteklemek, yaşıtlarıyla aralarındaki farkı azaltmak, gelişimlerini en iyi şekilde ve kolaylaştırarak sağlamak amacıyla gereklidir. Çünkü erken müdahale ile ilk yıllardaki gelişim hızını ayarlamak ve sonraki gelişim doğasını etkileyen öğrenme ve davranış kalıplarının belirlenebilmektedir. Bir çocuğun en hassas ve belirli kritik dönemlerinin özellikle ilk yıllarda olması nedeniyle erken müdahaleye oldukça erken başlanması gerekmektedir. Öğrenme, bir ölçüde çevresel etkiler ile şekillenmekte; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan, ağır derecede yetersizliği olan risk altındaki çocukların gelişimi ağır ve öğrenmeyi olumsuz etkilemektedir. Bir çocuğun ortam ve erken deneyimleri, özellikle derecesi gelişim ve öğrenme üzerinde önemli derecede etkilidir.

Erken eğitim programı, erken yaştaki çocukların gelişim durumunda fark yaratması ve çocuğun iyileştirici çabalarının daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Risk altındaki çocuğa sahip ebeveynlerin çocukları için yeterli bakım, eğitim ve özel yardıma ihtiyaçlarının olması, erken müdahalenin çocuklarda gelişim sorunlarını önlemesi ve toplumla işbirliği konusunda daha ciddi sorunları azaltması nedenleri ile müdahaleye erken başlamak oldukça önem taşımaktadır.

ERKEN ÇOCUKLUK ÖZEL EĞİTİMİ

Erken çocukluk özel eğitimi, sıfır-altı yaş arasındaki gelişim geriliği olan ya da risk altında bulunan çocuklar ile ailelerine sağlanan eğitim hizmetleridir Bu eğitim hizmetleri, gelişimsel risk taşıyan ya da gelişim geriliği olan bebekler ve çocukların; gelişimlerini desteklemek, yaşıtlarıyla aralarındaki farkı azaltmak, gelişimlerini en iyi şekilde ve kolaylaştırarak sağlamak amacıyla verilmektedir.

ERKEN ÇOCUKLUKTA ÖZEL EĞTİM AMAÇ VE YARARLARI

Erken çocukluk döneminde özel eğitim sunma düşüncesinin altında yatan temel gerekçe erken sunulan hizmetin, çocuğun büyümesi ve gelişmesinde anlamlı farklılıklar yaratacağı gerçeğidir. Erken tanılanan bir sorunla baş etme çabaları sorunu ortadan kaldırma ya da olası olumsuz etkilerini en aza indirgemeye katkı sağlar. Bu da çocuğa başarılı, sağlıklı ve olumlu bir geleceğe hazırlamaya yardım eder.

Çocuk Açısından;

  • Gelişimsel alanlar desteklenir.
  • İkincil özürlerin oluşması engellenir.
  • Okul yıllarında özel eğitim desteği azalabilir.
  • Bağımsızlık desteklenir.

Aile Açısından;

  • Aile içi ilişkileri olumlu etkiler.
  • Anne-babanın çocuklarının durumu ile ilgili stresi azalır.
  • Anne-babanın ebeveynlik becerilerini olumlu yönde destekler.

Toplum Açısından;

  • Uzun dönemde topluma ekonomik katkı sağlar.

ÖZEL ÇOCUKLARIMIZ İÇİN
EN ÖZEL EĞİTİM FIRSATI
HEMEN İLETİŞİME GEÇİN !

Biz Kimiz ?

Park Akademik Özel Eğitim Merkezi, otizm spektrum bozukluğu, zihinsel yetersizlik, down sendromu, dil ve konuşma güçlüğü ve özel öğrenme güçlüğü olan çocukların erken müdahale ve özel eğitim desteğiyle topluma kazandırılması amacıyla kurulmuş bir kurumdur.

Bizi farklı yapan en güçlü yönümüz; Çocukların aktif öğrenmesini, gözlemlemesini, araştırmasını ve farklı müfredatları tecrübe ederek, kendilerine özgü olanla devam etmelerini onları zorlamadan onların ilgi alanlarına eşlik ederek öğretmeyi amaçlıyoruz. Bunu yaparken oyun merkezli ilerliyoruz. Böylece çocuk sıkılmadan, baskı altında hissetmeden, kendi becerileri doğrultusunda oyun ile öğreniyor, keşfediyor ve gözlemliyor. Eğitimimizde materyallerin, fiziki yapının, doğanın, çeşitliliğin, yaratıcılığın ve oyuncakların önemine ve öğretmenin süreci kolaylaştırıcı olmasını önemsiyoruz.

Hızlı İletişim Formu

AKADEMİK DANIŞMANLARIMIZ

Akademik danışmanlarımızın bilgisi ve takibi dahilinde özel çocuklarımızın bireysel programlarını hazırlıyoruz.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Protokolü

Prof. Dr. Özalp Ekinci

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Uzm. Sezgin Kartal

Özel Eğitim Uzmanı

HEMEN KAYIT İÇİN ARAYIN !